שינוי הרגלים ואימון אישי

 

רבים הם המנסים להשתנות ולשנות את הרגליהם אך לשווא. הכשלונות החוזרים גורמים לאנשים להישאר תקועים במקום. מאמן אישי עשוי לשפר את הסיכויים להקנות הרגלים חדשים.

 


 

כמה פעמים ניסית לעשות שינוי אמיתי בחיים ומצאת את עצמך חוזר להרגלים הישנים? כמה פעמים החלטת שמעכשיו זהו, שהפעם תצליח לרדת במשקל, לשמור על דיאטה, לעמוד על שלך מול הבוס, לאכול רק מזון בריא ושוב חזרת ונכשלת?

העולם סביבנו משתנה בקצב מטורף וגם אנחנו רוצים להשתנות, להתאים את עצמנו ולהיות טובים יותר, ראויים יותר, מתאימים יותר ובכל זאת "מצליחים" להיכשל שוב ושוב.

בואו ניקח לדוגמא את תעשיית הדיאטות. כל יום צצה לה דיאטת פלא חדשה, תוכנית תזונה מהפכנית, התזונאי שהוא ה"מומחה", כמוסות המבטיחות הצלחה וכולנו נוהרים ומנסים להגשים את החלום, להיות רזים וחטובים אבל המציאות שבה וטופחת על פנינו.

אחוז המצליחים להתמיד בשינוי התזונה לאורך זמן הוא לא יותר מ-5%. כל השאר נכשלים שוב ושוב וחוזרים לנסות פעם נוספת.

עם היד על הלב, בואו נודה, רבים מאיתנו מפחדים מביצוע השינוי, מהעתיד הלא ידוע, מחוסר הוודאות ולכן, עד כמה שישמע אבסורדי, נעדיף באופן פרדוקסאלי בהרבה מקרים להישאר במקום שאנחנו מכירים, במקום בטוח, למרות שלא טוב לנו שם. אנחנו נשארים בעבודות משעממות, במערכות יחסים שמזמן איבדו את קסמן ומתמידים בהרגלים שלמרות שאינם משמחים אותנו, הם לפחות מוכרים.

 

מוציאים לשווא הון על טיפולים וקורסים

 

ילדים קטנים מסוגלים להתאים את עצמם למצבים משתנים ללא קושי. אבל ככל שאנחנו מתבגרים השינוי הופך ונהיה קשה יותר ויותר. הרבה פעמים אנחנו רוצים לשנות הרגל או התנהגות שאנחנו מרגישים ויודעים שאינם יעילים ואולי אף פוגעים בנו אבל פשוט לא מצליחים. אנחנו מרגישים כוח גדול מאיתנו המשתק ומונע התקדמות ושינוי. שוב ושוב אנחנו מוצאים את עצמנו באותו מצב ולא מצליחים למצוא את הדרך החוצה. אנחנו מוציאים הון על מזון דיאטטי, פאצ'ים להפסקת עישון וסוגים שונים של טיפולים וקורסים.

למרות כל זאת, ברוב המקרים ההתנהגות או ההרגל נשארים איתנו. הניסיונות והכישלונות החוזרים ונשנים מתסכלים וברוב המקרים אנחנו נוטים פשוט להתייאש ולהרים ידיים. אנחנו מצמידים לעצמנו תוויות של לוזרים ומשלימים עם המגבלות.

בסופו של דבר, ככל שאנחנו מתקדמים במהלך החיים, אנחנו מוותרים על החלומות שלנו, מסתפקים בפחות ממה שרצינו או עושים את הדברים שאחרים חושבים שנכונים עבורנו. האמת היא שיותר קל ופחות מתסכל ומכאיב לוותר על החלומות מאשר להתמודד שוב ושוב עם הכישלון להשיג אותם.

 

מאמן יסייע לשמור על מחוייבות

 

לאחרונה אנחנו שומעים יותר ויותר את המונח Coaching, Coach, קואץ', מאמן (או בעברית קלוקלת קואצ'ר). ה-Coach או המאמן הוא למעשה סוכן שינוי. מאמן טוב מתמחה בזיהוי ופירוק לגורמים דפוסי חשיבה והתנהגות אשר מעכבים ובולמים את המתאמן (הלקוח). מאמן טוב יתמוך במתאמן שלו וילווה אותו בתהליך השינוי. יעודד אותו ברגעים הקשים, ינזוף בו במקרה הצורך ויחגוג עימו את הניצחונות וההישגים.

מאמן טוב יבטיח שהמתאמן נשאר מחויב למטרה, שהוא לא מוותר לעצמו ושהוא ממשיך להתקדם צעד אחר צעד, במסלול של למידה ועשייה לקראת הגשמת המטרה וביצוע השינוי קטן כגדול.

 

הכתבה פורסמה ב 4/6/2007

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>