שאלות נפוצות

מה זה אימון אישי ועסקי ?

מה זה אימון לחיים בריאים ?

איך בוחרים מאמן ?

למי כדאי לשקול לקחת חלק באימון  ?

האם אימון מתאים לכולם ?

במה שונה האימון מטיפול ומייעוץ  ?

למה לצפות כחלק מתהליך האימון עם עופר  ?

 מה זה אימון אישי ואימון עסקי ?

מקורו של האימון (Coaching) הוא בעולם הספורט אך הוא שואב עקרונות, מודלים ותאוריות מתחום הפסיכולוגיה, הפילוסופיה, החינוך והניהול.

ה- Coaching החל את דרכו בעולם העסקים, כאימון עסקי למנהלים (Executive Coaching) ובהמשך התפתח לתחום האימון האימון האישי (Life Coaching).

האימון האישי והעסקי הוא שותפות מקצועית מתמשכת בין מתאמן למאמן, שמטרתה לסייע למתאמן לברר את מטרותיו ויעדיו ולשפר את ביצועיו ואיכות חייו האישיים ו/או המקצועיים.

עוצמתו של תהליך האימון טמונה בשותפות זו וביכולתו של המאמן להבטיח כי המתאמן נשאר ממוקד ומחויב למטרה, כמו גם לערכיו ולצרכיו.

הנחת הבסיס בתהליך האימון היא שהידע והיכולות קיימים אצל המתאמן (גם אם בתחילה הוא אינו מבחין בהם, או אינו מאמין ביכולתו).

האימון האישי מתמקד בהווה ובמטרות המתאמן בעתיד, הן מבחינה אישית והן מבחינה מקצועית : שאיפותיו, חלומותיו, קשריו, כישוריו, יחסיו והמעגלים השונים בחייו (חברים, משפחה וכד').

 מיצוי הפוטנציאל האישי, מציאת כיוון מקצועי, בחירת קריירה, תקשורת בינאישית, התמודדות עם קשיים וקונפליקטים, חוסר מימוש, אסרטיביות, ביטחון עצמי, לחץ, , תחושת תקיעות ואיזון בין בית וקריירה הם דוגמאות לחלק מהתחומים בהם עוסקים המאמן והמתאמן במסגרת תהליך האימון.

האימון עסקי מתבצע בשלוש רמות :הקניית כישורים, קידום ושיפור ביצועים (של הפרט ו/או הארגון) והתפתחות אישית.

האימון העסקי מתמקד גם הוא בהווה ובמטרות המתאמן בעתיד בדגש  על הישגיו בתחום הארגוני-ניהולי כגון : ניהול עובדים, יזמות, ניהול זמן, מנהיגות, תקשורת (עם ממונים, עמיתים , כפיפים וספקים), ניהול הקריירה האישית, התמודדות עם שינויים, משברים, שחיקה, עבודת צוות, עמידה ביעדים, קידום, פיטורין ופרישה הם דוגמאות לנושאים בהם עוסקים המאמן והמתאמן במסגרת תהליך האימון העסקי.

מה זה אימון לחיים בריאים ?

באימון לחיים בריאים עובדים המאמן והמתאמן יחד במטרה לסייע למתאמן להתקדם לקראת חיים מאוזנים יותר, רגועים יותר, מעורבים, פעילים ומאושרים יותר, בהם הוא יכול לממש טוב יותר את הפוטנציאל שלו.

אימון לחיים בריאים יכול להתמקד בשיפור איכות החיים למתאמן שחי עם מחלה כרונית, בשינוי הרגלי בריאות לקראת הרגלים טובים ובריאים יותר, בתמיכה בתהליך ירידה במשקל ועידוד פעילות גופנית, מציאת איזון נכון בין עבודה, משפחה ופנאי, ניהול מתחים ולחצים ועוד. מאמן המסייע בתהליכים לקאת חיים בריאים יותר חייב להיות בעל ידע מקצועי רלוונטי במגוון תחומים כגון: פסיכולוגיה, פיזיולוגיה, תזונה, ספורט, בריאות הציבור ועוד.

  איך בוחרים מאמן ?

בארץ קיימים למעלה מ-100 בתי ספר לאימון, המכשירים מאמנים בכל תחום.
רבים מתהדרים בתואר "מאמן" או "Coach", לכן, בתהליך בחירת המאמן חשוב לבדוק איזו הכשרה קיבל המאמן ובאיזו מסגרת.

חשוב לוודא שהמאמן ממשיך בהתפתחותו המקצועית לאחר סיום הכשרתו הבסיסית וכמו כן שהוא מקבל, באופן קבוע, הדרכה למקרי האימון שלו (Supervision).

מקצוע האימון אינו מחייב אמנם הסמכה אקדמית, אך כדאי לבדוק האם למאמן תואר אקדמי ובאיזה תחום.

מומלץ לברר מהו עברו המקצועי של המאמן, האם המאמן עבד בעבר עם מתאמנים בעלי מטרות כשלך, ומה היו תוצאות האימון. לגיטימי לבקש מהמאמן לשוחח עם לקוחות עבר לשם קבלת המלצות.

לכל מאמן סגנון הייחודי לו. לכן הכרחי לבדוק האם את/ה מרגישה בנוח עם המאמן ועם סגנון העבודה שלו. אם אינך בטוח/ה כדאי ומקובל לראיין מספר מאמנים, עד שתמצא/י את זה שמתאים לך ושאיתו נוצר ה"קליק".
דרכים נוספות להשגת אינפורמציה הן : "מפה לאוזן", כניסה לאתר האינטרנט של המאמן, הסתמכות על האינטואיציה ותחושות הבטן שלך.

למי כדאי לשקול לקחת חלק באימון  ?

האימון מיועד לכל אדם, הרוצה להשיג יותר בחייו והשואף לממש רצונות, שאיפות וחלומות בתחום האישי, כמו גם בתחום העסקי. האימון מתאים לאדם, המרגיש "תקוע" בתחום מסוים בחייו ומעוניין לשנות, לגדול, לצמוח ולהתפתח. האימון מתאים לאנשים המוכנים לקחת אחריות על חייהם, להיות אקטיביים ומעוניינים בשותף שילווה אותם בתהליך, בדרך למימוש המטרות והשאיפות שלהם. אימון מתאים למי שחווה חוסר איזון בחייו, מתמודד עם עודף/חוסר משקל, לא מצליח להשתחרר מהרגלי חיים לא בריאים או חיי בצידה של מחלה כרונית ומרגיש שהיא מונעת ממנו מלממש את הפוטנציאל שלו.

האימון מתאים לאנשים המעריכים את עצמם ומאמינים שמגיע להם להשקיע בעצמם !

האם אימון מתאים לכולם ?

האימון מתאים לקשת רחבה מאוד של אנשים ולמגוון מצבים. יחד עם זאת, קיימים מצבים בהם אימון אינו הכלי המתאים.

בשיחת ההיכרות בודקים המאמן והמתאמן האם תהליך האימון מתאים לצרכיו של המתאמן בשלב זה בחייו. לעיתים מתברר כי דווקא איש מקצוע אחר, עשוי לתת מענה טוב יותר לצרכיו של המתאמן.

במה שונה האימון מטיפול ומייעוץ ?

אימון שונה מטיפול וייעוץ באופן מהותי.
ראשית, בניגוד לתהליך הטיפולי, האימון רואה את המתאמן כאדם שלם ובריא. בהתאם, הדגש באימון אינו לרפא או לתקן את המתאמן אלא להתמקד בחוזקות ובעוצמות שלו כדי לעודד צמיחה ושגשוג מעבר למצב הקיים.

שנית, בעוד שבטיפול נוטים לעסוק ולנבור בעבר, האימון מתמקד בהווה ובעתיד. בשונה מהתהליך הטיפולי, האימון אינו מתעמק בעיקר במקורות והסיבות להתנהגותו של המתאמן אלא עוסק בהווה, בעתיד ובעיקר במקום אליו המתאמן שואף להגיע. חשוב לציין כי למרות האמור לעיל, אין בתהליך האימון התעלמות מהעבר והכרות עם עברו של המתאמן הכרחית להבנת פעולתו בהווה ושאיפותיו לעתיד. ולסיום, מבנה "מערכת היחסים" הטיפולית כמו גם הייעוצית היא של מומחה ומטופל/נועץ. מערכת שכזו מניחה בעצם הגדרתה שהתשובות והידע נמצאים בצד של המטפל והיועץ – המומחה.

כך למשל, בתהליך ייעוצי, היועץ מכוון אותך ישירות לתשובה / לפתרון / לדרך, מבלי לערב את הנועץ בתהליך. באימון, לעומת זאת, המאמן והמתאמן מקיימים שותפות דינאמית ב"גובה העיניים", המעודדת את המתאמן לקיים דיאלוג, לפקוח את העיניים, לצאת מהקופסא ולשרטט בעצמו תמונה חדשה של המצב.

למה לצפות כחלק מתהליך האימון עם עופר  ?

האימון הוא תהליך קצר וממוקד, שאורכו כ- 3 חודשים והוא כולל פגישות שבועיות בנות כשעה או שיחות בטלפון. בנוסף, ניתנת לך האפשרות ליצור איתי קשר במהלך השבוע לשם תמיכה ו/או ליווי שוטף.
כמאמן אני מתחייב לשמור על סודיות מלאה בכל הנוגע למידע הנדון בתהליך האימון.

בפגישות הראשונות נגדיר את מסגרת האימון והציפיות ההדדיות, נברר מהם הערכים החשובים לך, נציב יעדים ונבנה את מסגרת השותפות בינינו . בפגישות הבאות נזהה את המטרות האימוניות ונגדיר יחד את נתיב ההתקדמות, השלבים והדרך להשגת המטרה. באמצעות הקשבה ושאלת שאלות ממקדות אסייע לך לשקף ולחדד את המטרות, להעצים את החוזקות האישיות שלך ולהתגבר על החסמים והאתגרים שבדרך.

תפקידי כמאמן הוא לסייע לך לארגן מחדש את התכנים והלבטים, להתגבר על חוסר הוודאות המלווה כל תהליך של שינוי, לפקוח את עיניך וליצור מסגרת מכוונת ומעוררת, שתניע אותך למחשבה ולכדי עשייה ואקטיביות.
אשמח איתך בהצלחות, אתמוך ברגעים הקשים של ההתמודדות ואדרבן ולא אוותר כאשר אחוש שאת/ה מוותר/ת לעצמך.
כל שיחת אימון תסתיים במתן "שיעורי בית" אשר יקדמו אותך במסלול של למידה ועשייה, עוד צעד להשגת המטרה שלך.

יש לך שאלה נוספת ?

אתה מוזמן / את מוזמנת לכתוב לי ואני מבטיח לענות בהקדם.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>